Zapraszamy na wystawę „Kryzys Tożsamości/Identity Crisis”, prezentującą prace studentów powstałe na warsztatach Social Design (projektowanie prospołeczne), które odbyły się na warszawskim Wydziale Sztuki Nowych Mediów PJATK.

„W 2014 roku Marjatta Itkonnen zainicjowała stworzenie programu międzynarodowych warsztatów skupiających się na aktualnych istotnych kwestiach społecznych.

W świecie przepełnionymi rozrywką, reklamą i rozwiązaniami przeznaczonymi dla rynku, w którym projektowanie graficzne służy sprzedaży i zwiększaniu zysków często bez troski o dobrostan ludzi i przyrody, Social Design Course otworzył oczy setkom młodych ludzi. (…) Projektowanie może podnosić świadomość i wpływać na zmianę dominującego paradygmatu, ale do tego potrzebny jest projektant, który potrafi zadawać ważne pytania, takie jak Dlaczego? lub Po co? Projektant świadomy, że faktycznie ma wybór w kwestii tego, co projektuje, dążący do dokonywania etycznych wyborów i zdolny do znajdowania rozwiązań w złożonych obszarach transdyscyplinarnych. Social Design Course to czas, w którym studenci o wszystkich poziomach umiejętności mogą podjąć wyzwanie zmiany świata na lepsze.”

Anna Eichler

Ostatnia edycja warsztatów Social Design z 2023 roku poruszała temat kryzysu tożsamości. Każdy kurs, będący częścią warsztatów, interpretował to hasło na inny sposób, a jego uczestnicy zajmowali się rozwiązywaniem wyzwań projektowych w różnych dziedzinach sztuki. Na wystawie możemy zobaczyć między innymi prezentowane już wcześniej ilustracje prasowe, projekty aplikacji, sitodrukowe ziny z mapami utopijnych państw oraz potraktowany z dużą dawką humoru projekt słowiańskiego stanowiska komputerowego.

Wystawa prezentowana jest w galerii Pejotka w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowej, ul. Targ Drzewny 9/11 w Gdańsku, od 9 kwietnia do 15 maja. Uroczyste otwarcie odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 17:00. Na wernisażu gościnnie wystąpią  Oleksandra Shevchuk i Varvara Paplauskaya, studentki z PJATK Warszawa z autorskim performacem „Glitch Labyrinths: Reflections of Slavic Heritage”.