W Noc Muzeów zapraszamy również do odwiedzenia PJATK Gdańsk! Przygotowaliśmy moc atrakcji związanych z grami, Japonią czy AI. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wydarzenia będą odbywały się na dwóch budynkach: na Wydziale Informatyki (ul. Targ Drzewny 9/11) oraz na Wydziale Sztuki Nowych Mediów (ul. Brzegi 55).

Wydział Informatyki

ul. Targ Drzewny 9/11

19:00-23:00 | parter
Strefa Japońska

Zapraszamy na spotkanie z japońską kulturą! W strefie japońskiej będzie czekać wiele atrakcji, w tym możliwość przymierzenia japońskich yukat, spróbowania swoich sił w quizie, czy stworzenia własnego utworu haiku.

19:00-23:00 | I piętro/antresola
Strefa gier

Zapraszamy fanów planszówek (i nie tylko) do wspólnej zabawy. Dostępne tytuły będą zróżnicowane pod względem trudności, czy liczby graczy. Każdy znajdzie coś dla siebie! Na stanowiskach komputerowych natomiast będzie można zagrać w gry napisane przez studentów Wydziału Informatyki.

19:00-23:00 | parter
Wystawa “Sztuka (o) AI”

W jaki sposób sztuczna inteligencja wpływa na dziedzinę sztuki? Odwiedzający wystawę mają okazję nie tylko podziwiać prace studentów Grafiki PJATK Gdańsk, ale także zgłębić tematykę sztucznej inteligencji i jej wpływu na współczesną kulturę i sztukę. Wystawa stwarza niepowtarzalną okazję do refleksji nad zmieniającą się naturą sztuki oraz rosnącą rolą technologii w jej tworzeniu i odbiorze. Odzwierciedla także zaangażowanie młodych artystów w dialog z najnowszymi osiągnięciami naukowymi i technologicznymi. Czy ten opis Cię zachęcił? Został stworzony z pomocą sztucznej inteligencji, ale wystawę przygotowujemy MY 🙂

19:00-23:00 | III piętro | sala 302
Strefa VR

Przenieś się w inną rzeczywistość dzięki naszym goglom VR.

Prelekcje

19:00-20:00 | II piętro | aula 205-206
Prezentacja gier stworzonych przez studentów PJATK

Prezentacja projektów tworzonych w ramach specjalizacji GameDev na Wydziale Informatyki. Dowiedz się, jak powstają gry i jakie wyzwania stoją przed twórcami. Dodatkowo będzie można zagrać w dema wybranych projektów w strefie gier działającej podczas Nocy Muzeów.

20:00-20:40 | II piętro | sala 210
Etyka w świecie algorytmów

Od moralności, etyki i odpowiedzialności do dyskryminacji, manipulacji i dezinformacji – gdzie powinna leżeć granica sztucznej inteligencji?

20:30-21:30 | II piętro | aula 205-206
Sztuczna Inteligencja w fotografii

Czy AI zlikwiduje zawód fotografa? Czym stanie się fotografia, jeśli nie będzie już odbiciem rzeczywistości?
…a może nigdy nią nie była? Od dekad stosowano różne techniki manipulacji – do nich dołączyło również AI. I to znacznie wcześniej, niż myślisz!
Podczas tego wykładu dowiesz się, jak ta technologia jest używana przez fotografów i grafików już od lat i jak wpływa to na podejście do tej dziedziny sztuki. Zapraszamy również do aktywnej dyskusji, zadawania pytań i podzielenia się swoją perspektywą.

21:00-21:30 | II piętro | sala 210
AI Bloopers

Droga do potęgi usłana jest porażkami – tak samo jest w przypadku sztucznej inteligencji. Zapraszamy do wysłuchania wpadek z udziałem sztucznej inteligencji – od drobnych nieporozumień do katastrofalnych niewypałów.

Wydział Sztuki Nowych Mediów

ul. Brzegi 55

19:00, 20:00, 21:00, 22:00 (wejścia co godzinę) | zbiórka w środku, przy głównym wejściu
Zwiedzanie Wydziału Sztuki Nowych Mediów

Obejrzyj prace wykonane przez studentów, zajrzyj do specjalistycznych pracowni i posłuchaj ciekawostek o życiu uczelni.

19:00-23:00 | II piętro
Strefa VR

Przenieś się w inną rzeczywistość dzięki naszym goglom VR. Będziemy działać w 2 lokalizacjach: na Wydziale Informatyki (Targ Drzewny 9/11, Gdańsk) oraz na Wydziale Sztuki Nowych Mediów (ul. Brzegi 55, Gdańsk).

19:00-20:30 | parter | aula
Warsztat: Concept Art postaci fantasy – pierwsze kroki

Masz pomysł na oryginalną postać, ale zwizualizowanie go spędza Ci sen z powiek? A może chcesz zobaczyć, jak to jest być zawodowym concept artystą i powołać do życia postać na podstawie czyjegoś opisu? Poznasz zasady panujące w świecie gier, filmu czy komiksu. Dowiesz się, jak projektując wygląd postaci można komunikować jej rolę, archetyp czy zdolności. Warsztat adresowany jest do starszej młodzieży i dorosłych. Nie obowiązują zapisy.

20:30-22:30 | 2 piętro | B211
Warsztat: Tworzenie gry „Visual Novel”

Na warsztatach stworzymy prototyp gry typu Visual Novel, czyli powieści graficznej. Nauczymy się podstawowej obsługi silnika Ren’Py służącego do tworzenia tego typu gier. Do stworzenia grafiki nauczymy się wykorzystać podstawowe funkcje pakietu Adobe (Illustrator, Photoshop). Stworzona podczas warsztatów gra będzie mogła być otwierana na dowolnym komputerze z Windowsem bądź na Androidzie. Warsztaty mają na celu zapoczątkować samodzielną pracę nad własną grą typu Visual Novel i pokazać, że programowanie własnej gry nie musi być trudne i skomplikowane.

Warsztaty są przeznaczone dla każdego powyżej 16 roku życia. Zwłaszcza dla osób nie mających żadnego wcześniejszego doświadczenia z programowaniem.

Na warsztaty można przynieść na dysku zewnętrznym własne obiekty graficzne do wykorzystania w grze (postacie, tła). W przypadku ich braku nauczymy się je tworzyć lub skorzystamy z gotowych, darmowych obiektów z Internetu.

Podczas warsztatów dostępne będą komputery, tablety graficzne Wacom, program Ren’Py oraz pakiet Adobe. Obowiązują zapisy.