Informatyka
O WYDZIALE
- stacjonarne – studia dzienne (od poniedziałku do piątku) trwające 7 semestrów,
- niestacjonarne – studia zaoczne (co dwa tygodnie w weekendy: sobota i niedziela) trwające 8 semestrów.
Studenci uczęszczają na wykłady prowadzone dla całego roku oraz na powiązane z nimi ćwiczenia i zajęcia laboratoryjne.
W trakcie zajęć w laboratoriach komputerowych każdy student ma do dyspozycji oddzielny komputer. Studenci wyższych lat korzystają ze specjalistycznych laboratoriów komputerowych dostosowanych do tematyki ich pracy dyplomowej.
Warunkiem uzyskania tytułu inżyniera jest stworzenie, udokumentowanie i obronienie zespołowej pracy dyplomowej.
O KIERUNKU INFORMATYKA
Dlaczego studia na Wydziale Informatyki PJATK Gdańsk cieszą się nieustannie wielką popularnością? Ponieważ ich ukończenie wiąże się z wielkimi szansami na dobrą pracę z wysoką pensją!
Informatyk to „zawód przyszłości”. Dobrze wyszkoleni specjaliści IT są potrzebni w każdej branży. Obecne statystyki pokazują, że nasi absolwenci nie mają problemu ze znalezieniem pracy w zawodzie.
Nasi Studenci korzystają z praktyk i staży w cenionych firmach na Pomorzu. Już podczas studiów najczęściej zaczynają swoją karierę zawodową.
Kładziemy również duży nacisk na umiejętność samodzielnej i innowacyjnej pracy, w tym przygotowanie studentów do preinkubacji produktów, jakie wytwarzają w ramach realizowanych projektów.

Studia na Wydziale Informatyka PJATK Gdańsk cieszą się nieustannie wielką popularnością. Ich ukończenie wiąże się z karierą w międzynarodowych firmach oraz możliwością szybkiego awansu.
DLACZEGO WARTO NAM ZAUFAĆ?
-
Koncentrujemy się na realizacji zajęć praktycznych współprowadzonych przez pracowników pomorskich firm IT.
- Obszary i zakres nauczania opracowujemy we współpracy z najlepszymi firmami na rynku IT.
- Stawiamy na pracę zespołową.
- Jesteśmy szkołą kameralną, dlatego możemy być elastyczni wobec potrzeb naszych studentów, do każdego z nich mamy indywidualne podejście.
- Studenci współdecydują o uruchamianych specjalizacjach. W zależności od zainteresowań studentów i trendów rynkowych mamy do wyboru co roku nowe specjalizacje
- Dla naszych studentów mamy specjalną ofertę certyfikowanych kursów organizowanych przez Uczelnię (CISCO, LPIC i inne).
- Studenci PJATK Gdańsk poznają historię i kulturę Japonii oraz mogą skorzystać z bezpłatnych kursów języka japońskiego.
- Na uczelni panuje atmosfera współistnienia różnych kultur – prócz wszechobecnej kultury Japonii możemy pochwalić się sporą grupą studentów zza granicy, m.in. z Portugalii, Rosji i Ukrainy. Wykłady odbywają się po polsku, ale prowadzone są kursy dokształcające z języka polskiego dla studentów z zagranicy.
SPECJALIZACJE
Podczas pierwszych semestrów studenci zdobywają wiedzę ogólnoakademicką oraz poznają nowoczesne technologie i narzędzia informatyczne.
Szczególny nacisk kładziemy na aspekty praktyczne, zwłaszcza dotyczące programowania (Java, C/C++, .NET, Scala), baz danych oraz projektowania. Stawiamy również na zdobywanie umiejętności pracy zespołowej w praktyce, m.in. poprzez realizację określonych projektów.
Na 3 roku studiów studenci dokonują wyboru specjalizacji.







SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent Informatyki PJATK Gdańsk jest doskonale przygotowany do pracy w różnych obszarach IT: od programisty do projektanta. Może pracować w działach związanych z utrzymaniem i pielęgnacją systemów (systemy baz danych, sieci komputerowe), jak i związanych z wytwarzaniem oprogramowania (aplikacje internetowe, B2B, bazy danych, systemy eksperckie i multimedialne).
- Jest doskonale przygotowany do pracy na każdym z etapów procesu wytwarzania rozwiązań IT.
- Wykazuje się umiejętnością realizacji i weryfikacji komponentów systemów informatycznych zgodnie z ich specyfikacją.
- Może administrować średniej wielkości systemami informatycznymi.
- Ma umiejętność praktycznego posługiwania się narzędziami informatycznymi, analizy wymagań, projektowania i programowania aplikacji.
- Przygotowanie z zakresu podstaw informatyki i jej kontekstu społecznego umożliwia naszemu absolwentowi uzupełnianie wiedzy w szybko zmieniającej się rzeczywistości.

PROGRAM STUDIÓW
Ramowy plan studiów określa przedmioty wykładane w toku studiów. Realizacja planu w konkretnym roku akademickim może się nieznacznie różnić od przedstawionego materiału (np. w związku z wyjazdem wykładowcy na staż naukowy).
Programy studiów Informatyka – PJATK Gdańsk
St. stacjonarne
Profil praktyczny st. stacjonarne od rocznika 2018/2019 pobierz
Profil praktyczny st. niestacjonarne od rocznika 2018/2019 pobierz
Sylabusy zajęć – Informatyka
Sylabusy zajęć dostępne są po zalogowaniu się na swoje konto pocztowe w domenie PJATK.
Kliknij, aby pobrać sylabusy zajęć
Specyfikacja studiów
Studia inżynierskie na Wydziale Informatyka PJATK Gdańsk przykładają szczególną uwagę do praktyki. Dlatego na naszych studiach mamy dużą liczbę zajęć laboratoryjnych i ćwiczeń, w trakcie których nasi Studenci realizują zadania podobne do tych, z którymi spotkają się w pracy zawodowej. Podczas nauki studenci uzyskują kompleksową wiedzę i zdobywają niezbędne umiejętności w zakresie:
- projektowania, konstrukcji i uruchamiania komputerów, mikrokomputerów oraz systemów wbudowanych (w tym systemów czasu rzeczywistego), a także rozwiązań opartych o platformę Android,
- projektowania i uruchamiania sieci komputerowych (w tym przemysłowych sieci dużej skali, sieciowych baz danych i hurtowni danych),
- projektowania i implementacji systemów informatycznych wspomagających pracę przedsiębiorstw przemysłowych i instytucji,
- projektowania i konstrukcji systemów sterowania,
- projektowania rozwiązań opartych o zaawansowane metody informatyczne (algorytmy genetyczne, logika rozmyta, sieci neuronowe),
- budowania systemów i rozwiązań opartych o zaawansowaną grafikę i multimedia (zwłaszcza technologie 3D),
- tworzenia profesjonalnych serwisów sieciowych, opartych o technologie HTML/PHP, Java.
ZASADY REKRUTACJI
Rekrutacja na rok akademicki 2021/2022 rozpocznie się w maju 2021.
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym COVID-19 rekrutacja odbywa się w trybie zdalnym. Obsługą kandydatów na studia w Gdańsku zajmuje się Dziekanat za pośrednictwem poczty elektronicznej – gdansk@pja.edu.pl.
Dokumenty można dostarczać drogą elektroniczną – skany, pocztą, kurierem lub osobiście poprzez umieszczenie ich w urnie, która ustawiona jest tuż przy wejściu do budynku przy stanowisku ochrony.
Zgodnie z aktualnymi wymaganiami prawnymi świadectwa dojrzałości wysłane skanem, w późniejszym okresie będą musiały być potwierdzone za zgodność z oryginałem przez pracownika Uczelni – niezbędne będzie ich okazanie.
Etapy rekrutacji
Proces rekrutacyjny na Wydziale Informatyki, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, składa się z następujących etapów:
- ETAP 1: Rejestracja on-line (na portalu e-Rekrutacja, czynny od maja 2020).
- ETAP 2: Dostarczenie dokumentów rekrutacyjnych.
- ETAP 3: Kwalifikacja na studia i kontrakt.
Szczegółowe zasady rekrutacji dla obcokrajowców zamieszczone są w osobnym dokumencie :
ETAP 1: REJESTRACJA ON-LINE
Załóż konto na portalu rekrutacyjnym: rekrutacja.pja.edu.pl.
- Koniecznie podaj poprawny adres e-mail, na który zostanie wysłany link aktywacyjny.
- Po aktywowaniu konta uzyskasz dostęp do swojego profilu.
- Po zalogowaniu obowiązkowo:
- wybierz kierunek, na który aplikujesz;
- wypełnij formularze;
- wgraj swoje zdjęcie.
Wymagania dotyczące zdjęć w formacie cyfrowym wgrywanych na portal, które będą wykorzystane w legitymacji oraz w celu identyfikacji:
- Dopuszczalny format zdjęcia to JPG (rozszerzenie .jpg lub .jpeg).
- Minimalna rozdzielczość zdjęcia to 240x300 (szer. x wys.).
- Zdjęcia o rozdzielczości większej niż 700x900 (szer. x wys.) zostaną przeskalowane do rozdzielczości 700x900 (szer. x wys.).
- Maksymalny rozmiar pliku ze zdjęciem to 10 MB.
ETAP 2: DOSTARCZANIE DOKUMENTÓW REKRUTACYJNYCH
Wymagane dokumenty:
- Podanie o przyjęcie na studia:
- wypełniony druk można pobrać ze swojego profilu w portalu rekrutacyjnym lub
- otrzymać bezpośrednio w dziekanacie.
- Świadectwo maturalne:
- kandydat dostarcza oryginał, odpis lub kserokopię poświadczoną przez notariusza,
- w przypadku, gdy kandydat zdawał inny egzamin niż polska matura, zobowiązany jest dostarczyć tłumaczenie przysięgłe ww. egzaminu, apostille (lub legalizację) oraz jego nostryfikację (w przypadku gdy są wymagane).
- Szczegółowe zasady rekrutacji dla obcokrajowców zamieszczone są w osobnym dokumencie. (pdf - polski, pdf - english).
- Dokumenty dostarcz:
- wrzucając je w zaklejonej kopercie do urny na dokumenty stojącej w budynku, obok stanowiska ochrony (wejście od ul. Brzegi 55)
- pocztą (przesyłką poleconą) lub kurierem.
- wrzucając je w zaklejonej kopercie do urny na dokumenty stojącej w budynku, obok stanowiska ochrony (wejście od ul. Brzegi 55)
ETAP 3: KWALIFIKACJA NA STUDIA, KONTRAKT I CZESNE
- Decyzję Komisji Kwalifikacyjnej dotyczącą przyjęcia na studia otrzymasz na swój adres mailowy podany w portalu rekrutacyjnym.
W przeciągu dwóch tygodni od daty wydania decyzji Komisji powinnaś/powinieneś wpłacić pierwszą ratę czesnego oraz podpisać kontrakt z uczelnią.
Wpłaty pierwszej raty czesnego dokonujesz na indywidualny numer konta, który jest dostępny na Twoim profilu założonym na portalu rekrutacyjnym. Potwierdzenie wpłaty możesz dostarczyć osobiście przy podpisywaniu kontraktu w dziekanacie lub drogą mailową (gdansk@pja.edu.pl). Terminy wpłacania rat czesnego podane są w załączniku do kontraktu, który podpisujesz z uczelnią. Pozostałych opłat związanych ze studiami również będziesz dokonywał/a na indywidualne konto po zatwierdzeniu Twojego profilu studenckiego w WebDziekanacie.
Kontrakt jest umową i obustronnym zobowiązaniem pomiędzy Studentem a Uczelnią:
Kontrakt można podpisać:
- poprosić mailowo o przesłanie kontraktu w wersji elektronicznej i odesłać dwie podpisane przez siebie kopie na adres dziekanatu (PJATK ul. Brzegi 55, 80-045 Gdańsk).
Istnieje możliwość podpisania kontraktu trójstronnego Uczelnia-Sponsor-Student. O chęci podpisania tego typu kontraktu poinformuj dziekanat z wyprzedzeniem.
Kandydatom podpisującym kontrakt tydzień przed zakończeniem trwania rekrutacji, PJATK nie gwarantuje wystawienia dokumentów (legitymacja) oraz uaktywnienia konta na serwerze Uczelni przed rozpoczęciem zajęć.
W wyjątkowych sytuacjach, po uzgodnieniu z dziekanatem, wpłat można dokonać na ogólne konto uczelni:
- Bank Millennium S.A.
- Stanisława Żaryna 2A
- 02-593 Warszawa
Przelewy krajowe:
- numer rachunku: 41 1160 2202 0000 0003 5249 4962
Przelewy zagraniczne:
- PL41 1160 2202 0000 0003 5249 4962
- Kod SWIFT: BIGBPLPW
Gdy już zostaniesz przyjęta/przyjęty do PJATK, opłaty związane ze studiowaniem (np. czesne) będziesz wnosić na indywidualny numer konta, który jest dostępny na Twoim profilu studenckim w wirtualnym dziekanacie: dziekanat.pja.edu.pl.
Zamiejscowy Wydział Informatyki i Wydział Sztuki Nowych Mediów w Gdańsku
ul. Brzegi 55, 80-045 Gdańsk