Zapraszamy na spotkanie wokół książki Marcina Giżyckiego „Kino artystów i artystek. Od Mélièsa do Maciunasa”, które odbędzie się 18 października na Wydziale Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku (ul. Brzegi 55, aula B015) o godz. 16:00.
Książka Marcina Giżyckiego „Kino artystów i artystek. Od Mélièsa do Maciunasa” to wyjątkowe kompendium wiedzy o kinie. Autor opisuje w nim filmy niemożliwe do znalezienia i podaje trudno dostępne informacje, a jednocześnie oswaja nas z kinem awangardowym. Pokazuje także, że film – który historia sztuki przez dekady traktowała jako zjawisko poboczne – w istocie był ważnym środkiem wypowiedzi artystów i artystek. Marcin Giżycki proponuje autorską historię kina tworzonego przez artystów i artystki, którzy działali też na innych polach sztuki lub byli związani z głównymi kierunkami sztuki XX wieku. Na pierwszą część książki składają się rozdziały omawiające filmy i twórców związanych z ruchami pierwszej połowy XX wieku, takimi jak kubizm, ekspresjonizm, dadaizm, konstruktywizm i surrealizm.
W dyskusji o twórczości Marcina Giżyckiego i jego ostatniej książce „Kino artystów i artystek. Od Mélièsa do Maciunasa” wezmą udział:
Agnieszka Taborska – pisarka, romanistka, znawczyni surrealizmu, tłumaczka Philippe’a Soupaulta, Gisèle Prassinos, Spaldinga Graya i Rolanda Topora. Mieszka w Warszawie i Providence (USA), gdzie wykłada w Rhode Island School of Design. Autorka ponad 20 książek tłumaczonych na kilka języków, m.in.: „Spiskowcy wyobraźni. Surrealizm”; „Okruchy amerykańskie”; „Senny żywot Leonory de la Cruz”; „Wieloryb, czyli przypadek obiektywny”; „Nie tak jak w Raju”; „Niedokończone życie Phoebe Hicks”, „Miejsce wybrane”. Na podstawie jej prozy powstały inscenizacje teatralne i filmy animowane. Jej baśnie dla dzieci i dorosłych były nagradzane w Polsce i w Niemczech. Najnowsze tytuły to: „Człowiek, który czeka. Pandemia na mansardzie”; „Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć”; „Archipelagi Rolanda Topora”.
Adam Trwoga – historyk sztuki i filmoznawca; wykładowca historii sztuki współczesnej, historii kina i teorii filmu animowanego na Wydziale Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, a także w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Czasie Kultury”, „Pleografie” oraz tomach zbiorowych. Jako redaktor naukowy (wspólnie z Marcinem Giżyckim) wydał książki: „Magia Animacji. Z archiwum Animatora” (2016), „#animacja PJATK” (2016) oraz „Czy Mistrz wie, że wygrał. Księga jubileuszowa dla Profesora Daniela Szczechury” (2020).
Paweł Sitkiewicz – filmoznawca i medioznawca, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina animowanego w Polsce i na świecie, kulturą filmową dwudziestolecia międzywojennego oraz prehistorią komiksu. Autor książek: Małe wielkie kino (2009), Polska szkoła animacji (2011) oraz Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce (2012). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Images”, „Zeszytach Komiksowych” i tomach zbiorowych. Współautor trzech książek dla dzieci.
Dyskusji o książce towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć autorstwa Marcina Giżyckiego.
W dniach 12-18 października na stronie wydawnictwa www.terytoria.com.pl będzie można zakupić książkę profesora Giżyckiego ze specjalnym rabatem -40%.