CYWILIZACJAKONTRANATURAZiemia w obliczu zmian klimatycznych

Cieszymy się z bycia częścią IV Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej - Zdolni z Pomorza odbywającej się pod hasłem “Cywilizacja kontra natura. Ziemia w obliczu zmian klimatycznych”.  Na tej stronie przygotowaliśmy materiały dla uczestników oraz uczestniczek Konferencji. Przekonajcie się, jak studia mogą iść w parze z troską o naszą planetę.

EVAA - sztuczna inteligencja zbiera plony

Przyszłość zrównoważonego rolnictwa jest również zależna od rozwoju technologii. Naukowcy z Wydziału Informatyki PJATK Gdańsk oraz Sii Polska postanowili podjąć się wyzwania stworzenia zautomatyzowanego systemu uprawy roślin. Projekt finansowany był z Programu Sponsoringu Pasji Sii Polska. Efekt prac naukowców został wyróżniony w międzynarodowym konkursie World FPGA Design Contest.
Rdzeniem EVAA (Ecological Vertical Agriculture Assistant) jest sztuczna inteligencja ucząca się przez interakcję ze środowiskiem. Dobiera i utrzymuje warunki optymalne dla danego gatunku roślin. Zmniejsza przez to zużycie energii oraz zasobów, dając roślinom dokładnie to, czego potrzebują do wzrostu.

Możecie przeczytać więcej o projekcie na stronie konkursu World FPGA Design Contest:

przejdź do strony konkursu

A szczególnie dociekliwi mogą zagłębić się w kod źródłowy EVAA na platformie GitHub:

przejdź do platformy GitHub

Ecodesign - piękne, użyteczne, ekologiczne

Wytwarzając nowe przedmioty jednocześnie wprowadzamy je do środowiska. Dlatego ważne jest, aby byly one dla niego przyjazne. W XX wieku istotą dobrego designu była troska o użytkownika. W XXI dochodzi do tego troska o naszą planetę i kolejne generacje. Projektanci na nowo odkrywają bogactwo naturalnych form i materiałów. Piękno i użyteczność łączą się ze świadomym stylem życia.

Nasza absolwentka Anna Klawikowska już kilka lat temu miała świadomość wzrastającego zapotrzebowania na zrównoważony design i zaprojektowała serię ekologicznych opakowań produktów spożywczych. Nie zawierają plastiku i sprawiają, że chce się sięgnąć po tak pięknie zapakowany towar. Projekty powstały w ramach pracy dyplomowej na Wydziale Sztuki Nowych Mediów PJATK w Gdańsku.

 

Kliknij w zdjęcia aby powiększyć.

 

PJATK Gdańsk i troska o środowisko

Od początku istnienia naszych Wydziałów przykładamy wagę do środowiska naturalnego i każdego roku wprowadzamy kolejne ulepszenia.


Oto jak razem z pracownikami oraz studentami dbamy o środowisko:


  • Drukujemy mniej dokumentów m.in. dzięki systemowi e-podań.
  • Udostępniamy naszym studentom licencje na pakiety graficzne, dzięki czemu więcej prac powstaje w digitalu. To nie tylko oszczędność papieru ale również tuszy, farb itp.
  • Drukowanie prac ograniczamy do minimum - prace trafiają do druku po finalnych akceptacjach.
  • Zamontowaliśmy nowoczesne dystrybutory filtrujące wodę jednocześnie rezygnując też z jednorazowych kubeczków. Hurra, mniej plastiku!
  • Zajęcia online to ograniczenie podróży i śladu węglowego.
  • Choć teraz mniej spotykamy się w budynku uczelni, to od lat ma w nim swoje miejsce regał do wymiany książek i czasopism.
  • Nasza biblioteka udostępnia też zbiory online.
  • W ubiegłym sezonie wspieraliśmy akcje edukacyjne prowadzone przez Gdański Ogród Zoologiczny. Dzięki nim można było dowiedzieć się, jak chronić zagrożone gatunki - te z odległych krajów oraz z naszych łąk i lasów.
  • Dbamy o naszych braci mniejszych między innymi współpracując ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt Sopotkowem.
  • Wiele projektów naszych studentów z obu Wydziałów nawiązuje do tematyki ochrony środowiska.

Poznaj nas lepiej obserwując nasz profil na Facebooku:

Więcej o PJATK Gdańsk

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji jaką przygotowaliśmy z okazji targów online. Dowiecie się z niej o specyfice naszych kierunków: Informatyki oraz Grafiki i tym, co wyróżnia nas na tle innych uczelni.

 

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Zamiejscowy Wydział Informatyki i Wydział Sztuki Nowych Mediów w Gdańsku
ul. Brzegi 55, 80-045 Gdańsk

Tel: (+48 58) 683-59-87, Fax: (+48 58) 682-10-67, E-mail: gdansk@pja.edu.pl

PJATK Gdańsk